Dżins to nazwa która może przypominać w wymowie miasto Genua, w którym to zaczęto produkcję tego materiału. Bardzo podobna tkanina została stworzona także w mieście Nîmes we Francji - skośny materiał o nazwie “Serge de Nîmes”, stąd też właśnie popularna nazwa denim.
Jeans był używany jako materiał odzieży budowlanej, denim charakteryzowała wysoka jakość wykonania.
Teraz nazwa ta nie odzwierciedla już jakości i jest używana wymiennie.
Początkowo materiał ten miał służyć wyłącznie robotnikom, którzy potrzebowali odzieży z wytrzymałego i odpornego na przetarcia materiału.
Aktualnie chyba nie znajdzie się osoba, która z jeansu czegoś nie posiada.
Pierwotnie jeansy były koloru indygo - odcień niebieskiego, ponieważ jeans / np. dla francuskich marynarzy/ był farbowany naturalnym pigmentem pozyskiwany z indygowca barwierskiego (Indigofera tinctoria), co było kosztowne.
Niemiecki chemik Adolf von Baeyer / laureat Nagrody Nobla w 1905 roku / rozpoczął poszukiwania tańszego i niezawodnego odpowiednika indygo.
Po 18 latach pracy w 1883 roku uzyskał syntetyczny barwnik, który zastosowano w produkcji jeansu.
Warto dodać, że Jeans jest tkaniną o splocie diagonalnym / skośnym /, czyli jedna nić jest niebieska, lub obecnie też w innym kolorze, a druga nitka jest biała.
Rok 1905, to wielki rok dla świata mody, wtedy światu ukazały się spodnie Levi’s 501. Stworzone przez Levi Straussa spodnie są do dziś najbardziej kultowe i pożądane przez miliony na całym świecie.
Historia jeansu ma już ponad 160 lat, niesamowite jak wiele minęło, a jak bardzo wciąż nas zaskakują stylizacje z użyciem tego właśnie materiału. Jeans rozsławił się w Ameryce dzięki westernom i stał się obiektem westchnień i pożądania wielu Amerykanów. Rok 1918 firma Levi's wypuszcza na rynek wygodne ogrodniczki dla kobiet, które mogły być zakładane zarówno do prac domowych, jak i do uprawiania sportów, co było początkiem zmian w stylu życia ówczesnych kobiet. Kobiety mogły poczuć się wyzwolone z krępujących ruchy gorsetów - sukien.
Jeans robił również spektakularną karierę w Hollywood
W latach 50 doczekaliśmy się wersji kobiecej, które reklamowane były przez największe gwiazdy Marylin Monroe i Brigitte Bardot.
W latach 70 natomiast rozsławiły się tak zwane dzwony zazwyczaj noszone przez hipisów, a kolejno w latach 80 nastąpił niesamowity szał na jeans.
Noszono wtedy jeans codziennie w różnych częściach garderoby, to wtedy odkryto uniwersalność materiału nadającego się nie tylko do produkcji spodni.
Fot. Molilla
My kochamy spodnie typu Jeansy Boyfriend, czyli spodnie zabrane z męskiej szafy i zaadoptowane dla kobiet, podobnie jak sukienki koszulowe - szmizjerki. Obecne na wybiegach najsławniejszych projektantów na świecie, uwielbiane przez celebrytów, co zapoczątkowała Katie Holmes
Fot. Molilla
Ubrania z jeansu występują również w cieniowanej wersji kolorystycznej, jedne kolory przechodzą w drugie, gdzie wyjściowy kolor jeansu jest odbarwiany z różną intensywnością, czyli zyskują wzór ombre.